Burgas je páté největší město Bulharska a zároveň druhé nejrozsáhlejší přímořské letovisko na bulharském pobřeží. Kromě toho je také největším přístavem na jižních březích Černého moře. Město leží mezi třemi jezery: Burgaským, Atanasovským a Mandrenským a ze severu ho chrání pahorky Staré planiny. Počet obyvatel má necelých dvě stě tisíc a na mapě ho najdete jižně od Varny v Burgaském zálivu. Město zažívá v posledních letech nebývalý vzestup v oblasti cestovního ruchu a stalo se velmi žádanou turistickou destinací.

Dnešní spíše průmyslové středisko založili již staří Řekové. Tehdy ovšem neslo jméno Pirgos. Důvodem pro jeho vznik byla strategicky významná poloha, a proto tu tehdy sídlila vojenská jednotka. Mimo to zde byl vybudován i významný přístav u pobřeží Černého moře. Ve 14. století tu založili Osmané vojenskou pevnost a o tři století později v této oblasti žilo už tři tisíce lidí. V tomto období také město získalo svůj dnešní název. Jeho rozkvět nastal na přelomu 19. století, kdy zde vznikl moderní přístav a díky němu se Burgas stal obchodním centrem celé oblasti. Se zavedením železnice se městská ekonomika obohatila o příjmy z průmyslových závodů zpracovávající ropu a chemické látky. Dnešní Burgas se může pochlubit velkým mezinárodním letištěm, které ročně chrlí tisíce turistů z celého světa.

Centrum Burgasu kolem starého města je velmi atraktivní a turisticky přitažlivé. Je tvořeno velkým množstvím kaváren, restaurací a četnými bulváry. Hlavní tepnou města je třída Alexandrovska vedoucí přes dvě velká náměstí. Na prvním z nich sídlí ve výškové budově, která poněkud hyzdí dobrý dojem z okolní výstavby, český konzulát. Najdete zde ale i zajímavé fontány, u kterých se turisté často zvěčňují. Druhé náměstí nese ještě neklamné známky komunistické éry. Stojí zde totiž socha pravou rukou zdravícího sovětského vojáka, jemuž lidé říkají „Aljoša“. Nedaleko něho je Chelikon – bulharské knihkupectví, kde si můžete sehnat mapy, které jinde v sortimentu nemají. Centrum města nabízí návštěvu i několika dozajista zajímavých muzeí. Zde se můžete něco dozvědět o historii města, ale i celého kraje. V Archeologickém muzeu vás možná překvapí zdejší hlavní atrakce, což jsou akvária a terária s exotickými živočichy. Zajímavý je i na naše poměry neobvyklý arménský kostel s památní deskou k uctění objetí arménské genocidy v roce 1915 (Bulharko bylo častým cílem arménských uprchlíků z Turecka). Multikulturní oblast Burgasu však může nabídnout i novodobý kostel sv. Cyrila a Metoděje, římskokatolický chrám nebo synagogu.

Město má krásnou a širokou pláž, která je obklopená zelení a poseta stánky s rychlým občerstvením. Nechybí zde ani veřejné toalety a sprchy. Na pláži je velmi pěkný a udržovaný přímořský park. Při jeho navštívení budete mít pocit, že je hotovou zelenou oázou plnou vzácných stromů, záhonů s květinami, sochami a fontánkami. Můžete si zde třeba jen posedět ve stínu kavárny a kochat se příjemným pohledem na moře. Část slunečníků je zdarma, jiné jsou stejně jako lehátka za poplatek. Dohromady za ně dáte maximálně sedm leva. Z mostu směřujícím od pláže do moře jezdí výletní lodě na strov Svatá Anastazia. Městská pláž, jež omývá Černé moře, je neobvyklá svým tmavě šedým pískem, který obsahuje magnetovec a má tak i léčebné účinky.

Pokud by vás zajímaly ceny potravin, zboží a restaurací, tak jsou tu nejnižší z celého pobřeží. Kromě toho zde můžete navštívit nákupní centra světových obchodních řetězců, ať jsou to Bila, Carrefour, Kaufland aj.

Burgas má dvě tváře. Ta první není příliš lichotivá, protože se na podobě předměstí silně podepsala jeho průmyslová činnost a došlo ke znečištění města. V přístavu kotví velké rybářské lodě a ropné tankery. Obrovské jezera nesou neklamné známky chemických továren užívajících jejich vody. Druhá podoba Burgasu je diametrálně odlišná. Příjemná pláž obklopená svěže zeleným parkem se spokojenými turisty a pulzující životem.[:en]

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.