Byala

Obec Byala se nachází v centrální části bulharského pobřeží Černého moře. Na severu a severozápadě hraničí s obcí Dolní Chiflik, okres Varna a na jihu a jihozápadě s obcí Nessebar, okres Burgas. Území obce Byala je 162 km2. V národním plánu je to 0,15% území Bulharska a 0,04% obyvatelstva země.
Obec zahrnuje 6 osad: město Byala, vesnice Goritsa, Gospodinovo, Diulino, Popovich a Samotino. Obyvatelstvo obce ke konci 31. prosince 2004 je 3356 obyvatel.

Město Byala je správním střediskem obce. Město se nachází téměř ve stejné vzdálenosti od Burgasu 70 km a od Varny 50 km. Nejbližší město je vzdálené pouhých 5 km – Obzor, obec Nesebar. Současné geografické rozložení regionu lze charakterizovat jako kopcovité. V západní části obce se nacházejí východní svahy pohoří Kamčiška. Tyto svahy mírně klesají k moři se sklonem 2 až 5%. Nadmořská výška města Byala je 42 metrů nad mořem.
Mořské pobřeží obce se vyznačuje kombinací skalnatého pobřeží, malých zátok, pláží s písečnými dunami. Břeh je strmý a různý, což vede k vysokému omezení pobřeží pláže, na druhé straně je to však atraktivní, což je cenným zdrojem letoviska. Celková délka pobřeží je 14 300 metrů nebo 3% bulharského pobřeží Černého moře. Většina pláží má východní, severovýchodní a jihovýchodní pobřeží Černého moře, které nabízí optimální podmínky pro rozvoj cestovního ruchu v těchto oblastech. Celková délka pláží v obci Byala je 6244 metrů nebo asi 16% celkové délky pláží v oblasti Varna.
První osídlení v oblasti Byala bylo pravděpodobně založeno během VI. Století b.c. kolem zátoky mysu Saint Atanas. Jasné známky toho jsou výsledky podvodních archeologických průzkumů na tomto místě v roce 1979 se skupinou Kosmos a v letech 1988 a 1989 se skupinou potápěčů Nek-Unesco.
Nejčasnějším důkazem toho, že lodě, které se nyní nacházejí v zátoce, jsou dvě kamenné zásoby – zbytky z kamene – dřevěné kotvy. Pocházejí z VI. Století před Kristem. Artefakty jsou umístěny v demonstračním centru „Belite Skali“ v Byale.
Obec se nachází v těsné blízkosti římské silniční stanice Templum Yovis, kolem ní je římská pevnost. Název stanice byl dán Zeusovým chrámem.
Na hranici mezi okresy Varna a Burgas, mezi Byala a Obzor se nachází nejjižnější pobřežní šachta na bulharském pobřeží Černého moře. Uzavírá nízkou písečnou terasu na ústí řeky Dvoinitsa. Začíná u jeho levého břehu a dosahuje Panair Dere, prochází na severní straně a končí na úpatí vysoko vyvýšeného břehu. Zde v horní části šachty jsou vidět zbytky římských dlaždic a cihel, které byly pravděpodobně odebrány z ostatků obrovské římské pevnosti poblíž Obzoru.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.