Carevo – informace o letovisku

Město Carevo ležící na skalnatém pobřeží je jako stvořené pro romantické duše. Bývalé rybářské centrum leží na úpatí pohoří Strandža, takže se hodí mj. i pro pěší turistiku. Původně nesla název Vasiliko, poté Mičurin. Má dvě části, Staré a Nové Carevo. Je zde loděnice malých plavidel, čtyři písečné pláže, malé hotely, kempy, letní kino, tři diskotéky, mnoho restaurací, obchody s potravinami, tržiště, dvě holičství, internetová provozovna.

Carevo leží na dvou poloostrovech a v okolí je chráněná zátoka s malou pláží. Nikde jinde se voda neohřeje tak rychle jako tady. Příznivé koupání nabízí nedaleká zalesněná zátoka s příjemným kempem Arapia anebo na jih tábořiště Nestinarka.

Kromě odpočinku u moře zde můžete navštívit dva starší kostelíky – Sveta Trojica a Sveto car Boris. Pohoří v okolí Careva je zatím poměrně neprobádané a kromě divoké zvěře tu najdete množství jeskyní se stopami po předchozích generacích. Krajem protéká řeka Ropotamo, na níž se lze svézt na loďce. Řeka má takřka subtropický ráz (lekníny, traviny atd.) Carevo je východištěm do planiny Strandža s vrchem Papija (502 m).

Když přijedete do Careva a počasí nepřeje koupání, doporučujeme výlet do pohoří Strandža. Pohoří bylo vyhlášeno přírodním parkem v roce 1995 (největší v Bulharsku) a je nejméně prozkoumané. Vyniká bohatostí divoké zvěře a také množstvím jeskyní (zvláště v jeho západní části), kde jsou patrny stopy starověkých civilizací. Vesnice v horách jsou také jedinečné svou architekturou. V nejbližším okolí jsou dvě přírodní rezervace, Silkosiya a Tisovitsa, kde můžete vidět stromy staré asi 200 let. Další zajímavost v okolí je ves Gradishte, kde byly objeveny thrácké valy.

Přibližně 10 km je vzdálena vesnička Balgari, kde se zachoval prastarý pohanský obřad oslavující plodnost a přírodní síly a živly tzv. nestinarstvo. V den sv. Konstantina a sv. Heleny (20. 5.) staré ženy v transu přecházejí bosé po žhavých uhlících s ikonami přitisknutými na prsou, koná se pouť s ikonami k pramenům.

Jako turistická atrakce je v zúžené podobě nestinarstvo předváděno i mimo toto datum. Do Balgari lze z Careva zajet minibusem (1 Lv). Nestinarstvo je také předváděno turistům v Primorsku a některých dalších střediscích a restauracích v rámci folklorních večerů. Carevo doporučujeme jako klidné, přitom turisticky plně vybavené středisko s příjemnou atmosférou.