Sveti Vlas – informace o letovisku

Malé městečko Sveti Vlas je vzdálené 5 km od hotelového letoviska Slunečné Pobřeží a 45 km severně od Burgasu. Letovisko chrání pohoří Stará Planina před severními větry a má díky němu částečně i horské podnebí. Jeho přirozené centrum leží na úpatí konce Balkánského pohoří, kousek od pobřeží obráceného k jihu.

Svatý Vlas poskytuje dobré klimatické podmínky na ozdravné pobyty pro všechny, kdo trpí dýchacími potížemi. Pohodové prázdninové letovisko lze doporučit klientům, kteří vyhledávají spíše klidnější místa. Sveti Vlas leží nad širokým zálivem naproti Nesebaru. Pod starším městečkem je hotelová zástavba a pláž, která už skoro patří k Slunečnému pobřeží a brzo se stáčí na jih.

Středisko Svatý Vlas bylo pravděpodobně založeno Thráckým kmenem Larisi ve 2. stol. př. n. l. V té době se osídlení údajně jmenovalo Larisy. Přejmenováno bylo na Svatý Vlas ve 14. století podle patrona chovatelů a obchodníků. Atmosféra a celkový vzhled městečka je příjemnější a komornější než v případě nedalekého Slunečního pobřeží. V centru Svatého Vlasu najdete poštu, bankomat, oblíbené obchůdky a mnoho výborných restaurací, kde návštěvníky překvapí velmi příjemné ceny.

Písčité i oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře nejsou přeplněné a jsou dobře vybavené bary a plážové restauracemi. Půjčování lehátek a slunečníků je na místních plážích za poplatek. Podél pobřeží na východ vede silnice do míst, kterým se říká Elenite, ale častěji je vidět název Fort Beach, čili pevnostní pláž. Nachází se zde starý zámek nebo pevnost a spousta turistických vilek.

Tipy na výlet

Za zábavou se lze dopravit do jen 4 km vzdáleného letoviska Slunečné pobřeží. Z Nesebaru jezdí do Sveti Vlas lodě. Budete-li v letovisku Sveti Vlas nebo Elenite trávit dovolenou, určitě si uspořádejte výlet do Nesebaru a do Burgasu, případně na sever do Obzoru.

2 thoughts on “Sveti Vlas

 1. Milos Vikartovsky Reply

  Dobry den
  Chcem sa opytat kde najdem celu vasu ponuku apartmanov
  Mam zaujem o apartman pre 4 clennu rodinku
  Co sa tyka oblasti Primorsko alebo Svieti Vlas mozno nieco podobne,ale musi byt pri mori a dostupne autom zo Slovenska
  Dakujem za vasu odpoved

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.