Varna – informace o městě

Třetí největší město Bulharska Varna je po Sofii a Plovdivu je nazýváno také „mořské hlavní město“ a pokud přicestujete na Černomořské pobřeží vlakem, autem nebo letadlem, určitě přijedete nejdříve do Varny. V posledních letech se úroveň tohoto města natolik zvýšila, že může směle konkurovat i svým západním rivalům. Přímořská riviéra působí svěže a v množství památek konkuruje Sofii i Plovdivu. Varna je dnes vyhledávaným pobřežním letoviskem. Představuje také důležitý dopravní uzel spojující město se světem i s ostatními turistickými komplexy na pobřeží.

Varna nabyla na důležitosti až roku 586 před n. l., když zde Miléťané založili řecký městský stát Odyssos. V roce 586 však město zničili Avaři, aby je poté znovu vybudovali Slované. Stále to však byl nejdůležitější přístav v oblasti. V roce 1391 dobyli Varnu Turci a pod jejich vládou zůstala až do druhé poloviny 19. století. Pro Turky byla Varna hlavně klíčem k bezpečnosti západní oblasti Černého moře a vojenská úloha města je připomínána dodnes její činnou Námořní akademií.

Z dob nadvlády Turků se Varna naplnila mnoha památkami připomínající Rusko. Mezi nejhlavnější stavbu města patří katedrála Nanebevzetí z 19. století na náměstí Metropolita Simeona, která je v těsné blízkosti známé Staré věže s hodinami situované do překrásných zahrad.

Město je velmi oblíbené především u mladých turistů, kteří mají rádi pestrý noční život. A toho si zde užijete opravdu do sytosti. V hlavní sezóně – tzv. Varnské léto (červen až srpen) je zde spousta skvělých koncertů, operních a baletních představení, festivaly a dokonce i večerní párty na pláži.

V centru můžete obdivovat životem tepající bulváry, které se rozbíhají z náměstí Nezavisimost. Na jednom z těchto bulvárů, které se jmenuje Maria Luiza najdete nejvýznamnější muzeum města, a to Archeologické muzeum. Můžete zde obdivovat vykopávky z doby bronzové, šperky z doby helénské (z doby, kdy se město ještě jmenovalo Odyssos a žili zde Řekové), římské pohřební sochy nebo sbírku středověkých zbraní.

S bulharským uměním se dokonale seznámíte v Umělecké galerii a kdo má rád delší a složitou historii doporučujeme zastávku v Muzeu obrození. Právě tady najdete dokumenty z bojů s Osmanskou říší.

V Námořním muzeu najdete jedinečnou sbírku námořních památek včetně uniforem nebo modelů lodí. Součástí muzea je i akvárium a delfinárium, která představují velké množství vodních živočichů žijících ve vodách Černého moře.

Chcete-li v Bulharsku hledat stopy šikovných českých ručiček, navštivte ve Varně Primorskij Park. Zelenou oázu totiž vybudoval právě český architekt Anton Novák podle parků Belvederu. Ráj pro ratolesti představuje nedaleká ZOO a delfinárium s oceániem. Úzké starobylé uličky lemují vysoké stromy, takže město působí opravdu okouzlujícím dojmem.

Tipy na výlety

Velké Varenské jezero jižně od města bývalo sladkovodní, ale byl zde prokopán kanál do moře, a tak je v něm slaná voda. K propojení došlo stejně jako všude jinde kvůli výhodnosti jezera jako přístavu. Varenské jezero je dlouhé 15 km a čas kolem něj tráví hlavně domorodci.

Nejbližším lákadlem jsou lázně Svatý Konstantin, vystavěné v osobitém parku. Lázně nabízí léčivý sirný pramen o teplotě 45 °, který vytéká do bazénu. Asi tak dvacet kilometrů západním směrem od Varny se setkáte s Kamenným lesem, utvořeným z kamenných sloupů, které se zde začaly vytvářet před padesáti miliony lety. Pro výlety za blízkými letovisky jako jsou například Zlaté Písky, je výhodné využít levnou integrovanou dopravu. Další zajímavý výlet se dá podniknout do skalního kláštera Aladža. To je velmi blízko letoviska Svatého Konstantina a hlavně Zlatých písků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.