Nesebar – informace o letovisku

Nesebar leží asi 30 km severně od Burgasu. V posledních letech se stal cílem mnoha zahraničních turistů. Nesebar je úžasnou kombinací historických památek, čistého moře, velmi levného stravování a spousty možností pro volný čas. Městečko Nesebar se rozkládá podél romantické mořské šíje. Pečlivě udržované domky z 19. století a malebné dlážděné uličky dodávají městečku Nesebar nenapodobitelné kouzlo. K popularitě Nesebru přispívá i fakt, že je vzdálen pouhé 3 km od Slunečného pobřeží.

Starobylé městečko ležící 28 km severně od Burgasu s dlážděnými uličkami a chráněné UNESCO je vhodným místem pro turisty, kteří mají rádi historii a romantiku. Spousta domů z 19. století, kostely a hradby z Byzantské éry dodávají tomuto městečku nebývalou přitažlivost. Často je Nesebar vyhledáván i pro krásnou písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře.

Původně trácké město Menabira (někdy se uvádí název Mesenvria) bylo využíváno Řeky a Římany jako přístav. V tomto období zde byly vybudovány kamenné chrámy, veřejné budovy, divadlo a mocné opevnění, z čehož se dodnes zachovalo nemnoho. Skutečného vrcholu své slávy dosáhl Nesebar až v době byzantského impéria, kdy jeho význam jako přístavu vzrostl. Město dokázalo částečně vzdorovat i turecké nadvládě ve středověku, kdy plnilo funkci centra řecké kultury.

Staré jádro města se nachází na poloostrově, který je s pevninou spojen jen úzkou šíjí. U vchodu do starého města vás uvítá dřevěný větrný mlýn. Kromě Archeologického a Etnografického muzea můžete zhlédnout i několik kostelů, např. kostel Krista Pantokrata, kostel Vykupitele, kostel Svatého Štěpána (Sveti Stefan) nebo prostý kostel Sveta Bogorodica, v němž se skrývá krásná sbírka ikon. Za zhlédnutí stojí určitě i starý rybářský přístav nebo zbytky starých hradeb.

V budově starého města nesmíte zapomenout navštívit archeologické muzeum s antickou keramikou a středověkými ikonami. A v neposlední řadě stojí nepochybně za návštěvu mužský klášter sv. Jiří, který vám povypráví legendu o léčivé vodě.

Nesebar je město pouličních malířů, umělců a hudebníků. Na každém rohu najdete kousek kultury, která má opravdu hodně co nabídnout. Můžete zde strávit spokojenou, klidnou dovolenou u moře a také se toulat minulostí mezi neuvěřitelně dochovanou architekturou.
Sport a zábava

potápění, tenisové kurty, volejbal, pronájem jízdních kol, paragliding, jízda na vodním banánu, pronajmutí vodních kol, vodní lyže, windsurfingu. Zábavní a folklórní programy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.